×

WEB SİTE TÜRLERİ NELERDİR?

WEB SİTE TÜRLERİ NELERDİR?

İnternet sitesi yani web sitesi ; bir tanıtım ve paylaşım biçimidir. Ancak onu farklı kılan şey yazılım diliyle şekillendirilmiş olmasıdır. Web siteleri markaların ya da firmaların online mecrada yayınladıkları adresler sayesinde ulaşılabilir olurlar. İnternet tarayıcıları sayesinde bulunabilirler.

Web sitesini, web tasarım ajansları üretir. Birçok amaçla kullanılabilir. Satış, tanıtım, öğrenim, öğretim, etkileşim, paylaşım ve haberleşme gibi çeşitli amaçlara hizmet ederler. Sundukları hizmet ile internet kullanıcılarını buluşturmak için aracıdırlar.

Türkiye’de kurulan ilk web sitesi Bilkent Üniversitesi’nin 1993 yılında açılan www.bilkent.edu.tr’dir.

WEB SİTESİ NE İŞE YARAR?

  • Web sitesi firma ya da markanın istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kurulur.
  • Web sayfası; ürünler, hizmetler ve düşüncelerle doğrudan ilgilidir.
  • Yapılan web tasarım doğru hedef kitlesine hitap etmelidir.
  • Web site tasarımı kurumsal kimliğinizin aynasıdır. Sizi temsil eder.
  • İnternet sanal cadde web sitesi de bu cadde de açılmış bir mağazadır.

WEB SİTESİ ÇEŞİTLERİ

Çeşitlerine göre web sitesi iki başlık altında incelenir.

İlk Başlık: Programlama Diline Göre Web Sitesi : Statik web Sitesi ve Dinamik Web Sitesi olmak üzere ikiye ayrılır.

Statik Web Sitesi: Diğer adıyla HTML sitesi, veri tabanı kullanmadan oluşturulur. HTM ve HTML olarak hazırlanır. Dezavantajı kullanıcı yönetim paneline sahip değildir. Sık güncelleme gerektirmeyen web siteleri için kullanılır.

Avantajı da güvenlik açığı gibi çeşitli sebeplerden dolayı saldırıya uğramamasıdır. Hosting alanı üzerinden erişim sağlanmadığı sürece dışarıdan müdahale edilmez. Kod açığı yoktur.

Dinamik Web Sitesi (ASP, ASPX, .NET, PHP web sitesi): Veri tabanı kullanarak hazırlanan web sitesidir. Dolayısıyla kullanıcı için erişim paneli vardır. Böylece kullanıcı güncellemeleri kendi kontrol edebilir ve yapabilir.

Sık içerik girdisi yapılacak ve paylaşılacak bir web sitesi yaptırmak isteyenler için mutlaka kontrol paneli olması gerekiyor.

Dinamik web sitesi kodlama dilleri yardımıyla yapılır ve kodlama sırasında yapılan bir açığın kolayca giderilmesi için daha fazla özenle deneyim gerektirir.

İkinci Başlık: İçeriklerine Göre Web Sitesi: Hazır Web Sitesi, Kurumsal Web Sitesi, E-ticaret Sitesi, Mikro Web Sitesi olmak üzere çeşitlenir.

Etiketler: , , , , , , ,

Cevapla

Your email address will not be published.