×

SEO NEDİR ?

SEO NEDİR ?

Dijital pazarlamanın yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de SEO oldu. Eğitimi bile verilen SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir. Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilir.

Bilgi çağında olduğumuz bir gerçek. Ve bu bilgi çağında merak ettiğimiz, cevabını aradığımız bir soru için arama yapıyoruz. Büyük şirketler de bu arama alışkanlığından faydalanmak için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar. Arama motorlarında kolay bulunmak için ticari sistem geliştirmek de bunlardan biri.

SEO Ne İşe Yarar?

İnternet sitelerinin belli kurallar dahilinde internet aramalarına uygun hale getirilmesi işlemidir. Daha basit bir ifadeyle; internet sitelerinin Google’da üst sıralara çıkması için yapılan işlemdir.

Günümüzde en sık kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO çalışması buna göre yapılıyor. Google, kullanıcıların yaptıkları aramalar sonucu en alakalı ve kaliteli içerikleri bulmalarına özen gösteriyor. Google’ın bu sıralama tekniklerine göre içerikleri optimize etmek de SEO çalışması oluyor.

Yani, doğru SEO çalışması ile içerikleriniz Google’da üst sıralara çıkacaktır.

Bunu SEO ajansı ya da Dijital Ajans ile de yapabileceğiniz gibi siteniz için içerikleri SEO odaklı üretebilirsiniz.

SEO Değerlendirme Süreci Nedir?

Sitenizin bilinirliğini arttırma ya da kampanyanıza daha çok müşteri çekmek için tanıtım yapmak istediğinizi farz edelim. Bunun için Google’dan faydalanacaksınız. Seo yardımıyla işe başlamadan önce analiz yapmalısınız. Seo analizi yaparken;

  1. Ürünün ya da kampanyanın tanıtımını yapmaya yarayacak ya da onu Google’da bulmayı sağlayacak anahtar kelime listesi çıkartmalısınız. Anahtar kelime, özellikle blog pazarlaması için önemlidir, SEO görevi görür.
  2. Çekmek istediğiniz müşterilerin Google’da hangi kelimelerle bu ürünü aratacağını hesaplayarak bir liste çıkartın.
  3. İçinde bulunduğunuz sektörün yazıları, kampanyaları ve rakiplerinizin kampanyalarını inceleyerek hangi anahtar kelimeler kullanılmış bakabilirsiniz. Fikir verecektir.
  4. Elde ettiğiniz bu kelimelerin arama hacmini kontrol etmelisiniz. Bunu Google’da arama yaparak bulabileceğiniz gibi Google Ads’ten de yardım alarak yapabilirsiniz.

(Google Ads ile seçtiğiniz anahtar kelimelerin aranma oranları, arama hacmi ve reklam maliyetini hesaplayabilirsiniz.)

  1. Bütün bu çalışmaları inceleyerek nasıl bir yöntem izleyeceğinizi görebilirsiniz.
Etiketler: , , , ,

Cevapla

Your email address will not be published.