×

HOSTING NEDİR?

HOSTING NEDİR?

İnternet ile ilgili en sık duyduğumuz ve kafamızda yankılanan şeylerden biri de hosting nedir ne işe yarar ?

Hosting, internet sitenizin ulaşılabilir hale gelmesini sağlayan alandır. Bunu server yardımıyla yapar. Web sitenize ait bilgileriniz, resimleriniz, yazılarınız kısacası her şeyiniz bir yerde depolanır. Depolanması için de hostinge ihtiyaç vardır. Daha sade bir anlatımla hosting, internetteki arsanızdır. Domain’de bu arsanızın üzerine inşa ettiğiniz binanız 🙂

Firmalar genellikle hosting ve domain hizmetini birlikte verir. Bu firmalar, müşterilerinin web sitelerini kendi sunucularında barındırırlar. Bu sunucuların da Veri İşlem Merkezi adı verilen (CPD) yüksek güvenlikli ve sürekli internet bağlantısı olan yerlerde bulunurlar.

Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting firmalarında çeşitli paketler bulunur. Bu paketlerin ücreti ve içeriği değişiklik gösterir. İnternetteki iş yerinizin tabelası domain olurken iş yerinin kendisi de domaindir. İçeriğini belirleyen ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar:

  1. Depolama Kapasitesi ( Hosting Depolama Alanı) :Sitenizin konusuna göre alacağınız alan da değişiklik gösterecektir. Video ağırlıklı bir site kuruyorsanız 1 GB üzeri depolama almalısınız. Eğer sadece bilgi içerikli paylaşımlar yapacaksanız 1 GB size yetecektir.
    1. Hız: Sitenizin açılma hızı da önemlidir. CMS sistemlerinde hazırlanan siteler HTML kaynaklı sitelere göre daha geç açılır ve sayfa daha geç yüklenir. Hız ziyaretçi kaybetmenize sebep olabilir.
  2. Trafik Limiti: Web sitenizi ziyaret edenler için de bir limit vardır. Yaptığınız sözleşmede bu limit yer alır. Bazı firmalar limit aşımında ek ücret talep edebilirler. Sözleşme yaparken ve paket satın alırken iyi okuyun.
  3. Server Desteği: Kullandığınız program ve veritabanının kiraladığınız sunucunun desteklenmesi de önemlidir. Çünkü, günümüzde internet siteleri birden fazla ve çeşitli hizmetler de satıyor. İş başvuru sitesi, e-ticaret sitesi, talep sitesi gibi farklı hizmetler için siteler özel programlama dilleri ile hazırlanıyor.
  4. Teknik Destek ve Gelecekteki İmkanlar : Sitenizle ilgili bir problem yaşadığınızda ulaşabileceğiniz bir teknik ekip var mı ? Probleminizi ne kadar sürede çözüyorlar ? Probleminizi çözdükten sonra takipte oluyorlar mı ? Bu gibi soruların cevaplarını bulması önemli. Size sorunla değil çözümle gelen firma işini iyi yapıyordur. Gelecekteki imkanlar da, örneğin trafik limitinizi aştığınızda sizden ekstra ücret almak yerine alan açmayı önermeleriyle açıklanabilir. Gelecekte doğacak sorunlar için çözüm üretmeleri önemli.
  5. Firma: Aslında en önemlisi de bu, firmanın bilinir olması. Adı sanı duyulmamış ya da internette ismi geçmeyen bir firma ise güvenilir değildir. Güvenilir olmadığı için de hosting işlemenizde problem yaşarsınız.
Etiketler: , , ,

Cevapla

Your email address will not be published.